Верховинський національний природний парк

Верховинський НПП
Верховинський національний природний парк

Національний природний парк «Верховинський» розташований на території Голошинської та Зеленської сільських рад в межах Верховинського району.

Площа: 12 022,9 га.

Верховинський район є центром Гуцульщини. Край з багатою історико-культурною спадщиною. На території є багато пам’яток історії та культури, археологічні пам’ятки. На Верховинській Гуцульщині розвинуті різні види народних промислів: ткацтво, різьбярство і багато ін.. Увагу туристів привертають побут та звичаї та багата культура гуцулів.

Завдяки значній віддаленості від населених пунктів та високогірній важко доступності уціліли високогірні острівці дикої природи Українських Карпатських гір та зразки традиційної культури гірської господарки, які є національним багатством всієї України, збереглось у первозданному стані багато природних комплексів і об’єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність. Тут можна побачити на волі бурого ведмедя, благородного оленя, козулю, дикого кабана, рися, вовка, лісового кота, лиса, куницю, видру, саламандру плямисту, беркута, глухаря, тетерю.

На території національного парку є чимало визначних природних об’єктів:

До цього часу збереглася на р. Чорний Черемош кляуза Лостун - найбільша в Карпатах гребля зі шлюзом. Розташована на висоті 1160 м. В часи, коли Черемошем здійснювався сплав лісу - була найсучаснішою інженерною спорудою. Особливістю цієї клаузи був розподіл акумульованої води відразу у дві долини: Ч.Черемошу і Лостуна. Цікавим об"єктом природи є група скал, які зачаровують «Кам’яні Баби» складені з вапняків тріасового періоду, які мають свою історію. На полонині «Прелучний» можемо побачити родовища покладів родоніту. На території національного парку є мінеральні джерела, зокрема Буркут - найдавніша польська бальнеологічна здравниця.

Цікавими є місця зростання рідкісних видів рослин. З полонин відкриваються надзвичайні краєвиди.

Парк знаходиться у Чивчино-Гринявських горах (верхів’я Білого і Чорного Черемошів) – це найбільш віддалена і важкодоступна частина Українських Карпат. Першим запропонував організувати в цьому регіоні заповідний об’єкт гринявський надлісничий Я. Тюркот, який у 1930 р. звернувся до Львівської дирекції державних лісів з пропозицією створити тут природний резерват. У січні 2010 р. відповідно до Указу Президента України з метою збереження біорізноманіття та цілісності природних комплексів Чивчинських і Гринявських гір, відтворення та раціонального використання рослинного і тваринного світу, унікальних природних комплексів, які мають особливу природо-охоронну , історичну , наукову, пізнавальну, освітньо–виховну та рекреаційну цінність і було створено національний природний парк «Верховинський».

Територія Парку поділена на чотири природоохоронні науково-дослідні відділення, зокрема Буркутське, Чивчинське, Прикордонне, Перкалабське.

Чивчинські гори, в межах яких розташована більша частина НПП «Верховинський», є північно-західною частиною Мармароського кристалічного масиву. Це єдиний в Українських Карпатах район, де на поверхню виходять найдавніші метаморфічні утворення, перекриті осадовим палеозойським та мезозойським чохлом. Найвища вершина Гнітеса досягає абсолютної висоти 1769 м н.р.м.

Клімат території НПП "Верховинський" характеризується як перехідний від помірно теплого західно-європейського до континентального східно-європейського. Середньорічна кількість опадів становить 1.002 мм. Тут протягом року переважає північно-східний напрям вітру.

Водні ресурси на території Верховинського району формують і регулюють переважно ріки, загальна кількість яких становить 1.239, з них дві великі - Білий та Чорний Черемош. Загальний об'єм місцевого стоку у середній за водністю рік становить 0,65 кмᶟ, а в маловодні знижується до 0,28 кмᶟ. Крім річок і потоків на території парку є мінеральні джерела.

У річках Чорний і Білий Черемош та високогірних потоках району водяться такі цінні види риб, як форель струмкова (струги) та зникаючий лосось дунайський (головач), тому можливе саме не тільки їх збереження, але й вирощування у природних умовах шляхом збільшення водних перепадів і плес.

Створення Національного парку в найвисокогірнішій частині Верховинщини дасть можливість врятувати від цілковитого винищення, у першу чергу, тих звірів, які вже занесені до Червоної книги України, особливо це стосується бурого ведмедя та благородного оленя. А без диких звірів гірські ліси Українських Карпат стали б сумними пустками.*

 

Контакти адміністрації:

присілок Печіще 3А,

с. Верхній Ясенів,

Верховинський р-н., Івано-Франківської обл., 78712.

Тел: (03432) 5-37-20

e-mail: nppverhovuna@ukr.net

сайт: http://nppver.at.ua/

 *за матеріалами природно-заповідного фонду України.


UA RU EN


смт. Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, Україна

 

Email: info@vverhovynu.com